مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » روش های بررسی جایگاه کلمات کلیدی در موتور های جستجو
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

روش های بررسی جایگاه کلمات کلیدی در موتور های جستجو

جایگاه کلمات کلیدی serp

جایگاه کلمات کلیدی یا SERP مخفف search engine result page است و به صفحه نتایج موتور جستجو در هنگام جستجوی یک عبارت گفته می‌شود. لیست نتایج ممکن است برای دو نفر که کلمه یکسانی را جستجو می‌کنند نیز متفاوت باشد. دلیل این تفاوت این است که موتورهای جستجو تنها کلمه جستجو شده را بررسی نمی‌کنند بلکه عوامل مختلفی ازجمله تاریخچه مرورگر، علایق، جستجوهای مرتبط و مکان فیزیکی که کاربر ازآنجا کلمه موردنظر را جستجو می‌کند نیز بر نتایج لیست جستجو تأثیرگذار است. در صفحه نتایج موتورهای جستجو دو جایگاه مختلف برای نمایش حاصل از جستجو وجود دارد.

  1. رتبه‌های نخست که به‌عنوان تبلیغات شناخته می‌شوند و بابت قرارگیری در اولین نتایج جستجو پول پرداخت می‌کنند. در کنار این نتایج کلمه Ads نوشته می‌شود. معمولاً سایت‌های تازه تأسیس برای معرفی خود ازاین‌گونه تبلیغات استفاده می‌کنند.
  2. سایر نتایج که توسط ربات‌های موتور جستجو شناسایی و ایندکس شده‌اند. این نتایج بر اساس استانداردها و فاکتورهای سئو به ترتیب نمایش داده می‌شوند.

بررسی جایگاه کلمات کلیدی وب‌سایت (بررسی SERP) امروزه به امری محبوب در میان صاحبان وب سایت‌های تجاری تبدیل‌شده است. آگاهی از وضعیت جایگاه سایت در کلمه‌های کلیدی مرتبط می‌تواند به بهبود وضعیت آن کمک کند.

ابزارهای بررسی جایگاه کلمات کلیدی

برای بررسی جایگاه کلمه کلیدی دو روش مورداستفاده قرار می‌گیرد که عبارت‌اند از:

  • بررسی جایگاه کلمات کلیدی با استفاده از موتور جستجو
  • ابزارهای آنلاین بررسی جایگاه کلمات کلیدی

بررسی جایگاه کلمات کلیدی با موتور جستجو

استفاده از این روش به دلیل زمان‌بر بودن کمتر استفاده می‌شود. برای این کار لازم است که مرورگر مورداستفاده در حالت Incogonito (گوگل کروم) یا Private (مرورگر فایرفاکس) قرار گیرد و سپس تک‌تک کلمات موردنظر در صفحات مختلف موردبررسی قرار گیرد تا جایگاه آن‌ها مشخص شود.

بررسی جایگاه کلمات کلیدی با موتور جستجو

ابزارهای آنلاین بررسی جایگاه کلمات کلیدی

ابزارهای آنلاین بررسی جایگاه کلمات کلیدی شیوه دیگری برای تعیین و بررسی رتبه یک سایت است. مزیت این روش نسبت به شیوه قبلی، بررسی سریع و همزمان جایگاه چندین کلمه کلیدی و تعیین نتایج موردبررسی است.

ابزار بررسی جایگاه کلمات کلیدی‌هاست ایران

با استفاده از این ابزار می‌توانید وضعیت سایت خود را برای کلمات کلیدی مختلف در موتورهای جستجو بررسی نمایید.
ابتدا می‌بایست دامنه سایت موردنظر برای بررسی را وارد کنید.

ابزارهای آنلاین بررسی جایگاه کلمات کلیدی

بعد از واردکردن نام دامنه کلیدواژه‌های انتخابی را در بخش بعدی به‌صورت جداگانه در هر خط وارد نمایید.

وارد نمودن کلیدواژه ها

در پایان محدوده بررسی را برای کلیدواژه‌های انتخابی مشخص نمایید.

محدوده بررسی برای کلیدواژه‌ها

درصورتی‌که اطلاعاتی در مورد محدوده جایگاه کلمات کلیدی ندارید بهتر است مقدار آن را بالاترین عدد قرار دهید.
بعد از تکمیل تمامی فرآیندهای این بخش روی دکمه بررسی کلیک کنید تا به صفحه بررسی کلمات منتقل شوید. در این صفحه در مقابل هر کلیدواژه رتبه آن در موتور جستجوی گوگل و یاهو درج‌شده است.
درصورتی‌که رتبه شما در کلمه کلیدی موردنظر قابل‌قبول نبود می‌توانید باکمی با فعالیت بیشتر سایت خود را به رتبه مطلوب برسانید.

نتیجه بررسی جایگاه کلمات کلیدی